Először kezdjünk a Pelmenyivel, uráli eredetű, lehetne akár az olasz tortellini rokona is, mert gyakorlatilag egy hasonló módon készített különféle töltelékekkel készülő tészta batyuról van szó. A jelentése fülecske, füles kenyér, ez a formájára utal. Én először az Arbatban vettem fagyasztott verzióban borjúhúsosat, ami nagyon ízlett mindkettőnknek, így már akkor elhatároztam, hogy ennek egyszer neki gyürkőzők. Melós dolog, de megéri, bár ez igaz az összes házi készítésű tészta esetében.
Hozzávalók:
A tésztához:
200g liszt
1 tojás + 1 tojás fehérje (tésztát megkenni)
fél pohár tej v.víz
1 tojás
1 kk. só
a töltelékhez:
60-70g húsos, füstölt szalonna
100 g darált sertéshús
200g liszt
1 tojás + 1 tojás fehérje (tésztát megkenni)
fél pohár tej v.víz
1 tojás
1 kk. só
a töltelékhez:
60-70g húsos, füstölt szalonna
100 g darált sertéshús
100 g darált marhahús
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
3 babérlevél
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
3 babérlevél
petrezselyem
só, sok őrölt bors
só, sok őrölt bors
Tetejére:
2 ek vaj
1 ek pirospaprika
tejföl
A lisztet átszitáljuk és egy gyúródeszkára öntjük. A közepébe egy mélyedést csinálunk, beleöntjük a megsózott tejet vagy vizet és a tojást. Ruganyos tésztát gyúrunk belőle, majd letakarva fél óráig pihentetjük.
Közben elkészítjük a tölteléket, itt sok receptben nyersen teszik bele a masszát. Nekem valamiért megnyugtatóbb volt átsütni egy kicsit, illetve így szerintem az ízek is jobban átjárják a húsokat.
A hagymát apróra vágjuk, kevés olajon átpirítjuk, hozzáadjuk a nagyon apró kockákra vágott szalonnát, együtt pirítjuk őket, majd ha már kapott egy kis színt hozzáadjuk a darált husikat és a babérlevelet, sót, őrölt borsot. Ha nagyon sülne aláöntünk egy kis vizet is, Kb. 10 perc múlva elzárjuk.
A tésztát nagyon vékonyra nyújtjuk és egy kisebb pohárral korongokat szaggatunk belőle. Megkenjük a széleiket tojásfehérjével, hogy biztos ne nyíljanak szét és mindegyik közepébe teszünk egy kávéskanálnyi tölteléket és még egy kis aprított petrezselymet. Majd össze hajtogatjuk a tésztákat, csináltam olyat is amit összecsippentettem. 20 percre hidegre tesszük a csomagocskákat, addig sóval vizet forralunk és kb. 10 perc alatt megfőzzük a pelmenyiket.
Eredetileg sültpaprika szószt terveztem hozzá, de egyszerűen nem bírtam magam rá venni, hogy begyújtsam a sütőt, bűvészkedtem a gázlángon egy paprikával, de nem jött le a héja, így bevillant a Chili és Vaníliától a paprikás vaj, amihez a vajat felmelegítjük, elzárjuk a lángot és beletesszük a paprikát. Ezzel és még egy kis tejföllel tálaltuk, majd szuszogunk és néztünk ki a fejünkből:))) miközben hümmögtünk, hogy hát jó dolog ez a pelmenyi!!
A töltelékek esetében nem sokat találtam elég izginek, de végül a Stahl magazin 2009. őszi/téli számából egy leírásban találtam a szimpatikusat, a tészta esetében a Konyhamalac-nál talált receptet variáltam kicsit.
nagyszerű:-) imádok minden töltött tésztát:-) a paprikás vaj és a tejföl nagyon jól hangzik hozzá:-)
VálaszTörlésSzia Starfokker, köszi:)én is nagyon szeretem a töltött tésztákat,jó cucc az a paprikás vaj, érdemes volt kipróbálni;)
VálaszTörlésAz orosz konyhában nagyszerű ételek főnek. Érdemes volt onnan válogatnod! :)
VálaszTörlésHűvösebb időben meg egyszer csak elkészül az a sültpaprika szósz is (habár az inkább bolgár-török, mint orosz)
üdvözöl trendo a Gastrodamustól
Kedves trendo,
VálaszTörlésSzívesen válogattam onnan tényleg, mert nagyon szimpatikusak ezek az ételek:))) Nagyon kíváncsi vagyok pl. az igazi Kvászra és még a levesek is nagyon izgatnak vagy a Pirog:) Sültpaprika meg mindenféle formában készül mostanában nálam, míg akad egy kis kápia, addig eszem:)) üdvözlettel: Anita
Óriási rizikót vállalok most :) Mivel annak, aki nem ismeri, a kvász sokszor bizony csalódást okoz!Szerintem ahhoz, hogy az ízét valaki értékelje, ahhoz SZLÁVNAK kell lenni :) Tehát, garancia nélkül:
VálaszTörlésVégy egy kiló rozskenyeret! (Valódit, nemá' olyat, amire csak ráírják, hogy rozsos, mert az valószínűleg csak malátával barnára színezett búzakenyér)
20 dkg cukrot (ennek viszont nem kell "barna cukornak" lenni. Az erjedés szempontjából ugyanis ez mindegy.
Pár szem mazsolát.
A kenyeret felszeletelve, sütőben megszárítva kétszersültet készítesz.Összetöröd (kis kezeddel, férjed vasoklével, mozsárban, mindegy :) és forrásban levő öt liternyi vízzel leöntöd. Kb. 9 óra múlva leszűröd. Macerás, mi? :)
Átlátszó barna a lötty. :) Ekkor beleteszed az élesztőt, amit a cukros vízben már korábban feloldottál. 12 órányit erjeszted, utána áttöltöd üvegekbe úgy, hogy mindegyik aljába pár szem mazsolát teszel. Ledugaszolod az üvegeket. Egy napon át melegen tartod őket, aztán már hűvös hgelyen tárolod. Négy napos kvasz lesz az igazán frankó.
Ha még mindig van kitartás és önmegtartóztartás benned, akkor az elkészült kvaszt még akkor sem iszod meg, ha ízlik :) hanem sebtében kipróbálod az összes olyan "echte" orosz receptet, amihez kvasz kell.
Ölel trendo, a Gasztodamus blogból.
Kedves trendo, nagyon kedves vagy, hogy vállalsz ekkora rizikót:)) mindenképp kifogom próbálni a recept alapján. Aztán, hogy ízlik-e;)) Az üdítő változatot kóstoltam eddig, az ízlett, de gondolom a hagyományosan készített biztos finomabb:)) kíváncsi vagyok... Még korábban az okroska levessel szemeztem, majd vettem üdítő kvászt, majd rájöttem, hogy ez nem lesz a legjobb bele:)) (bár az eladó néni szerint igen, mondjuk nem biztos, hogy értette mit kérdezek) még egyszer köszi a receptet, üdvözlettel:) Anita
VálaszTörlésKimaradt, hogy 1 liter vízbe 5 dkg élesztő kell.
VálaszTörlésFeltűnt ám, de úgyis csak szeptemberben esélyes,hogy hozzáfogjak, gondoltam majd megkérdem:)) vagy keresgélek, de így már nem kell:) viszont lehet felezni a mennyiséget, vagy akkor nem lesz az igazi, 5 l kvász kicsit soknak tűnik
VálaszTörlésGondolom, csak a kilós rozskenyérből indult ki az egész...:)
VálaszTörlés